10 krajín priateľských ku kryptomenám

od Martin Tkáč

Najväčšia výhoda kryptomien je je ich flexibilita a univerzalne akceptovanie. Narozdiel od iných mien nemajú žiadne geaografické obmedzenia a dajú sa použiť kdekoľvek na svete bez zmeny ich hodnoty.

Pokiaľ kryptomeny uchovávame v peňaženke je to v poriadku, ako náhle sa ich ale pokúsime použiť na obchodné transakcie, všetko sa trochu skomplikuje. Ako komplikáciu máme na mysli napríklad daň z príjmu, vládne nariadenia alebo autorizácia. Práve tieto faktory obmedzujú použitie kryptomien v rôznych krajinách.

Niektoré krajiny majú prísnu politiku voči kryptomenám ale sú tu aj krajiny ktoré vítajú kryptoinvestorov.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na krajiny, ktoré kryptomeny podporujú.

Vanatu

Je to ostrovná krajina ležiaca v južnom pacifiku.  Uznáva sa ako prvá a jediná krajina, ktorá príjíma platby BTC výmenou za občianstvo.  Vláda ponúka investorom pas na 5 rokov.

Portugalsko

V tejto krajine sú transakcie s kryptomenami oslobodené od DPH. Navýše neexistuje daň z kapitálových výnosov a daň z príjmu. Predtým musíte ale v krajine realizovať kvalifikovanú investíciu, napríklad nákup nehnuteľnosti.

Malta

Malta je jednou z krajín s najvyššou mierou kryptomeny na svete. Denní obchodníci sú povinní platiť 35% zo svojej dane z príjmu z podnikania. Na druhej strane sú všetky transakcie s kryptomenami, ktoré nie sú súčasťou obchodu, oslobodené od daní.

Singapur

Táto krajina, ktorá má vysokú politickú stabilitu, je jednou z mála jurisdikcií, ktoré podporujú politiku nulových kapitálových ziskov z príjmu kryptomeny. Monetary Authority of Singapore tiež umožňuje určitým kryptomenovým spoločnostiam fungovať bez licencie s odkladom šesť mesiacov.
Japonsko

Japonsko má niektoré z najkonzistentnejších zákonov o kryptomene na svete. Z tohto dôvodu asi 10% všetkého globálneho prenosu na burzách s kryptomenami pochádza z krajiny vychádzajúceho slnka. V roku 2017 národ ako prvý uznal aktíva kryptomeny ako zákonné platidlo a poskytol jasné daňové pravidlá pre obchodníkov a investorov.

Barbados

Barbados je atraktívnou destináciou pre investorov a podnikateľov do kryptomeny vďaka svojej blízkosti k USA. Táto ostrovná krajina vytvorila pre fintech špeciálny regulačný rámec a pomocou daňových stimulov sa snaží prilákať krypto spoločnosti.

Bielorusko

V roku 2017 bieloruský prezident Alexander Lukašenko podpísal dekrét o transformácii krajiny na digitálnu ekonomiku založenú na kryptomenách. Vyhláška vylučovala digitálne tokeny z rovnakých predpisov, ktoré sa vzťahujú na tradičné trhy. Zákon oslobodzuje jednotlivcov, ktorí interagujú s kryptomenami, od daní do 1. januára 2023.

Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku sa s výmenou kryptomeny zaobchádza rovnako ako s tradičnými platobnými transakciami. Podľa švajčiarskej federálnej daňovej správy sú všetky zisky a straty z transakcií kryptomeny uskutočňovaných jednotlivcami oslobodené od daňového priznania.

Seychely

Seychely sú daňovým rajom, ktorý je ideálnym cieľom mnohých kryptobiznisov. Toto súostrovie je sídlom okrem iného Burzy derivátov kryptomeny BitMEX.

Príjem z kryptomeny, či už dosiahnutý obchodom s kryptomenami alebo burzami na Seychelách, je úplne oslobodený od dane. Oslobodenie od dane sa vzťahuje iba na zahraničné subjekty a zahraničné fyzické osoby s bydliskom v tejto krajine. Spoločnosti a občania však musia zo svojich príjmov na Seychelách platiť dane.

Portoriko

Táto krajina patrí na územie Spojených štátov, ale z hľadiska daňového systému sa považuje za samostatnú krajinu. Portoriko je známe podľa zákona 22, ktorý zachováva nulovú daň z kapitálových výnosov a iba 4-percentnú daň z príjmu. Tento zákon bol prijatý v roku 2012 s cieľom povzbudiť bohatých ľudí k presídleniu.

zdroj: Pixabay.com, Bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár